Ana sayfa Güncel 15 Temmuz’a Özel Dünyanın En Büyük Sanal Gerçeklik Projesi

15 Temmuz’a Özel Dünyanın En Büyük Sanal Gerçeklik Projesi

322
0

Yıldönümüne sayılı gün kala hain 15 Temmuz darbe girişiminin unutulmaması ve gelecek nesillere aktarılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çok kapsamlı özel bir virtual reality (VR) – sanal gerçeklik projesi hayata geçiriliyor.

İBB Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın Medya A.Ş., Bahçeşehir Üniversitesi ve Tatu Creative Studios işbirliği ile 15 Temmuz gecesi adeta tekrar gözler önüne seriliyor ve o gece yaşananların unutulmaması amacıyla teknolojinin imkanlarından yararlanılıyor.

15 Temmuz Gecesi Yaşananlar Gözünüzün Önünde

Özel donanım ve geliştirilmiş bir dizi yazılım ile meydana getirilen sanal gerçeklik (VR) yeni ve hızla yayılan, gelişen bir teknoloji. Hazırlanan özel içerik, sanal gerçeklik gözlüğü ile izleyen kişiye gerçeğe yakın bir deneyim sunuyor. Dünyada birçok alanda kullanılan sanal gerçeklik teknolojisinin bu şekilde bir darbe girişimini akıldan çıkarmamak için kullanılması ise dünyada bir ilk olarak karşımıza çıkıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, darbe girişimi gecesinden itibaren gösterilen kahramanlığa dair hissiyatın en iyi ve en gerçekçi şekilde aktarılması için, bu yeni teknolojiyi en etkin metot olarak seçmiş ve projeyi hayata geçirmiş. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü VR Projesi’nde yaşanmış olayların dijital olarak VR altyapısı kullanılarak canlandırılıyor. Gerçekliği sağlayan 360 derecelik görünüm ile izleyenler yaşanmışlık hissini en gerçekçi boyutlarda hissetmesi sağlanıyor.

15 Temmuz’da Yaşananlar Sanal Müzede

Belirlenen fiziki mekanlarda dileyen vatandaşların sanal gerçeklik deneyimini yaşayabilmesi için özel alanlarda çalışmalar yapılacak. Ayrıca Samsung Gear VR ve benzeri sanal gerçeklik gözlükleriyle YouTube üzerinde hayata geçecek olan özel kanal, üzerinde çalışmaya şahitlik edilebilecek. 360 derece görüntü desteği sunan Facebook ve Vimeo benzeri birçok sosyal ağda ilerde hazırlanacak mobil uygulama platformlarını da kapsayan birçok alanda proje deneyimlenebilecek.

BİR CEVAP BIRAK