Ana sayfa Bilgisayar ABD’de Okullara Siber Saldırı

ABD’de Okullara Siber Saldırı

385
0

Gelişen teknoloji sayesinde birçok işlemi internet üzerinde yapabilme imkanımız bulunmakta. Çoğu zaman iyi yönlü kullanılsa da fazla teknoloji de bazı sıkıntıları beraberinde getirdi. Kişisel bilgilerimizin çalınması, para kaybı ve daha birçok sıkıntı ile karşılaşabiliyoruz. Son olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde bu tarzda bir problem ortaya çıktı. Bölge okullarının internet sitelerine yapılan saldırı yapan DAEŞ, kendisini destekleyen bir videoyu internet sitelerinde yayımladı.

Siber Saldırı Dört Bölgede Yaşandı

Yetkililer, Arizona’da Tucson, Connecticut’ta Newtown, Virginia’da Gloucester County ve New Jersey’de Bloomfield kentlerindeki bölge okullarının internet sitelerinin geçici süreyle bilgisayar korsanlarının (hacker) saldırısına uğradığını açıkladı. Federal Soruşturma Bürosu’nun , okul sitelerine giren yüzlerce kişiyi DAEŞ’i destekleyen bir videoya yönlendiren korsan saldırının sorumlularını en kısa süre içerisinde bulmaya çalıştığı belirtti.

Bloomfield okul bölgesi, pazartesi günü korsan saldırı sırasında internet sitelerinde 2 saat süren DAEŞ videosunun oynatıldığını açıkladı. Merkezi Atlanta’da bulunan SchoolDesk şirketinde çalışan IT elemanları internet sitelerinin ana kaynağına eklenen küçük bir dosya keşfettiğini ve bunun 800 civarında bölge ve okul internet sitesinde, Saddam Hüseyin’in resmi ve Arapça sesli mesaj içeren bir YouTube videosuna yönlendirdiğini açıkladı.

Şirket, korsanlık eyleminin, özel ve resmi olmak üzere diğer kuruluşlara ait internet sitelerini etkilediğini de bildirdi. Böyle bir hamle yapan DAEŞ’in bir sonraki hareketi belkide daha üst mertebedeki sitelere olacaktır. Bu noktada önlemler alınsa da çözüm olacak mı ?

BİR CEVAP BIRAK