Ana sayfa Güncel Android’den Windows’a Bulaşan Virüs Bulundu

Android’den Windows’a Bulaşan Virüs Bulundu

493
0

Milyonlarca Android kullanıcısının yararlandığı Google Play Store’da geçtiğimiz günlerde yeni nesil bir zararlı keşfedildi. Bu zararlı Android cihazı bir köprü olarak kullanıyor ve bilgisayarınıza bulaşmayı hedef alıyor.

Bilindiği gibi Google Play Store, Android eko sisteminin resmi bir uygulama mağazası niteliğinde. Bu yüzden gün içinde milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilip kullanılıyor.
Bu mağazanın bu kadar fazla kullanıcısı olması ise hackerları harekete geçirmiş durumda. Bu sebeple de Google Play Store bazı zamanlarda güvenlik problemleri yaşayabiliyor.

Bu problemlerden biri de geçtiğimiz günlerde yaşandı. Google Play Store’da yeni bir zararlı keşfedildi. Bu zararlının bulaşma yöntemi ise çok ilginç. Uygulama geliştiricisi tarafından kullanılmış olan Windows bilgisayarda bulunan bu virüs, kendisini gizlice uygulamanın koduna ekleyebiliyor.

Bu virüs kullanıcının Android cihazına zarar vermemesine karşın bilgisayarına cihazını bağladığı anda otomatik olarak kendisini bilgisayara bulaştırıyor ve böylece dolaylı yollardan bilgisayarı etkilemiş oluyor.

Bu zararlı yazılımlar özellikle Android cihazlar için yazılmış olan kodları hedef alıyor ve bu zararlı yazılım sebebi ile de yüzlerce geliştiricinin uygulamaları Google Play Store’dan kaldırmak zorunda kalındı.

Bu yeni zararlı bir güvenlik firması olan Palo Alto Networks tarafından keşfedildi. Ayrıca bu zararlı son dönemlerde bulunmuş olan en ilginç virüslerin arasına girmeyi başardı.

BİR CEVAP BIRAK