Ana sayfa Güncel Bilim Adamlarından Bir Keşif Daha: Yeni Atomaltı Parçacık!

Bilim Adamlarından Bir Keşif Daha: Yeni Atomaltı Parçacık!

277
0

Bilim adamları ve fizikçiler, Avrupa’daki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda bir keşif gerçekleştidiler. Keşfettikleri şey yeni bir atom altı parçacıktı. Yapılan açıklamalarda yeni bir baryon türü keşfedildiği söylendi.

”Kayda  Değer Biçimde Uzun Süre”

Oxfordlu Fizikçi Guy Wilkinson, ”xicc++” olarak adlandırılan baryon türünün yüksek hızlı çarpışmalarda bir saniye gözlendiğini açıkladı. Bu çok kısa anı ise “kayda değer biçimde uzun süre” olarak tanımladı.

En Bilindik Baryon Parçacığından 4 Kat Daha Ağır!

Guy Wilkinson, yeni keşfedilen baryon türünün en bilindik baryon parçacığından 4 kat daha ağır olduğunu açıkladı. Yani bu atomaltı parçacığı 3 bin 621 mega elektron volt ağırlığında!  Normalde baryonlarda 1 ağır kuark bulunduğunu belirten Wilkinson yeni bulunan türde ise iki ağır bir hafif kuark bulunduğunu söylüyor.

Kuarkların hareketi ise ilginç!

Ağır 2 kuarkın 2 güneşli bir güneş sisteminde birbiriyle etkileşim halinde adeta bir çift dans eder gibi hareket ettiği, hafif kuarkın ise bu dans eden çiftin çevresinde döndüğü açıklandı.

” İnsanlar Uzun Zamandır Bunu Bekliyor ”

Wilkinson, konuyla ilgili  ” İnsanlar uzun zamandır bunu bekliyordu” açıklamasını yaptı. Yeni ”Baryonlar Ailesi” buluşunun fizikçilerin araştırması için kullanılacağı belirtildi. Konula ilgili raporun ise Physical Review Letters’a sunulduğu biliniyor.

BİR CEVAP BIRAK