Ana sayfa Bilgisayar Bilişim Suçları

Bilişim Suçları

526
2

Bilişim suçları bilgisayar, pos makinesi, cep telefonu ve bunlar gibi teknolojik aletlerin kötüye kullanılması sonucunda işlen suçlara verilen isimdir.

Bilişim suçları kapsamında ise karşımıza en fazla çıkan örnekler ise hakaret, küfür, kredi kartı, sahte belge, özel bilgilerin çalınması ve buna bağlı işlemler. Kurumsal anlamda da oldukça sık rastlanan durumlar göze çarpmakta. Şirketlerde yer alan verilerin şifrelenmesi ve daha sonrasında çok yüksek paralar karşılığında geri verilmesi bu duruma verilebilecek en büyük örnekler arasında yer alıyor. Peki bilişim suçları olarak adlandırdığımız suçlar en çok nerede işleniyor ?

Bilişim Suçları En Fazla Sosyal Medyada İşleniyor

En çok işlenen bilişim suçu sosyal medya platformlarında karşımıza çıkıyor. Nefret söylemi, sahte profiller, küfür veya argo kelimeler barından cümleler ve son olarak başka kişilerin hesaplarını ele geçirmek sosyal medyada karşılaştığımız suçlar arasında yer alıyor.

Bu Duruma Nasıl Son Verebiliriz ?

İnternet üzerinden kullanılan iletişim araçlarında karşınızdaki kişiyi yeterince tanımıyorsanız dosya almayın veya vermeyin. İsmi fazla duyulmayan sitelerden herhangi bir şekilde alış veriş yapmayın.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK