Ana sayfa Güncel Çin’den Whatsapp’a Engel

Çin’den Whatsapp’a Engel

324
0

Çin hükümeti günümüzün en yaygın iletişim uygulamalarından birisi olan Whatsapp’ı ülke içerisinde engelledi. Bunun yanı sıra Facebook, Twitter, Instagram ve bazı Google servisleri de erişime kapatılmış durumda.

İlk zamanlarda Whatsapp üzerinden görüntülü konuşma yasaklanmıştı, son kararla birlikte dünyanın en yaygın iletişim uygulaması tamamen ortadan kalkmış durumda. Bu durum dünya genelinde pek de ilginç karşılanmadı. Mesajların şifrelenmesi nedeniyle konuşmaların takibi imkansız hale gelmişti.

Erişim engelinden sonra yerli halk Çin’in en yaygın uygulamalarından olan WeChat’e geçiş yaptı. Geçtiğimiz günlerde gizlilik adına yaptığı değişiklikle beraber gerek duyulduğunda kişilerin özel mesajları hükümet ile paylaşılabileceğini açıklamıştı.

Çin hükümeti bu hamlesiyle birlikte ülke genelinde Facebook ve Instagram’dan sonra Facebook ailesine ait olan Whatsapp’ı da engellemesi oldukça sıkıntılı bir duruma işaret etti. Herhangi bir ülkede bu tarzda bir sorun olmamışken Çin hükümetini bu karara iten karar ya da gereçler neydi ? Bu gelişmelerden sonra Facebook yetkilileri bu konu hakkında neler söyleyecek olması da dünya genelinde merak edilen bir diğer husus.

BİR CEVAP BIRAK