Ana sayfa Diğer Dedektör Seçimi ve Alan Tarama İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Dedektör Seçimi ve Alan Tarama İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

359
0

Başta metal ürünler olmak üzere toprak altında bulunması muhtemel olan tüm ürünlerin aranmasında ve tespit edilmesinde dedektör kullanımı önemli bir yere sahiptir. Her geçen gün kullanım alanlarının genişlemesiyle birlikte çok daha yaygın bir şekilde kullanılan dedektörlerin çeşitleri de özelliklerine bağlı olarak farklılaşmaktadır. Kullanılacak alana göre farklı ürünler bulunurken işlemlere göre de seçimlerin yapılması, performans açısından önemlidir. Mayın işlemleri açısından güvenlik odaklı kullanılmakla birlikte defin aramalar içinde dedektör en büyük yardımcı olmaktadır. İşlemlerin çok daha sağlıklı olabilmesi ve metal tespitlerinin sonuç odaklı olması da gereksiz kazı çalışmalarını ortadan kaldırmaktadır. Gereksiz efor ve zaman harcanmamakla birlikte kullanımları çeşitlenmektedir.

Derin kazı işlemlerinde pulse türü dedektörler çok daha kesin sonuçlar sunmaktadır. Bununla birlikte profesyonel bir kullanımda gerektirmesinden dolayı tespit edilen dedektörlerde mineralli toprağın olumsuz etkisi de bulunmamaktadır. Metal dedektörlerde ise yüzeyin uzun olması derinliği arttırmaktadır. Ancak toprak ayarının iyi yapılmaması durumlarında yanlış unsurların tespiti de mümkün olabilmektedir. Dedektör fiyatları bakımından çok daha yüksek olan görüntülü modelleri ise süratli bir işleyiş sağlaması bakımından tercih edilmektedir. Yapılacak sinyallerin akabinde toplanan verilerin grafikler halinde aktarılmasıyla kazı çalışmaları anında başlatılabilmektedir. Bu durumda tasarruf açısından büyük öneme sahip olurken yanlış bilgilendirme oranı da düşüktür.

Alan tarama amacıyla kullanıma uygun olan dedektörlerin alanları farklıdır. Çok daha geniş arazilerde yapılan derin aramalarda kullanılmaktadır. Bundan dolayı da çok daha donanımlı ve profesyonel bir işlem gerekmektedir. Toprak altında kalmış olan metallerin zaman içinde etrafında bir manyetik alan oluşturdukları bilinmektedir. Alan tarama cihazları da bu manyetik yapının tespitinde etkilidir. Bu işlemlerin derin olmasından dolayı çok daha titiz bir çalışma gerekmekle birlikte tespitin net olması için yükseltici bulunan metal dedektörleri önerilmektedir. Böylelikle nokta atışı yapılabilmesine zemin hazırlanmaktadır.

 

BİR CEVAP BIRAK