Ana sayfa Bilgisayar DNA bilgisayarı, Kuantum Bilgisayarları Geride Bıraktı

DNA bilgisayarı, Kuantum Bilgisayarları Geride Bıraktı

470
0

Manchester Üniversitesi’ndeki araştırmacılar uzun zamandır yapmış oldukları çalışmalar sonucunda konsept tasarım şeklinde geliştirdikleri DNA tabanlı olan bilgisayar ürettiler. Bu bilgisayar ile 1 saniye içinde milyarlarca işlem yapılabilecek ve bu bilgisayar kuantum bilgisayarları geride bırakacak.

1994 senesinde ilk defa mevcut bilgisayarlarda yapılabilen sınırlı sayıdaki işlemleri DNA moleküllerini kullanmak suretiyle genişletmek ve eş zamanlı bir halde, sınırsız sayıda işlem yapma özelliğine ulaşmak adına ortaya atılan ‘’DNA Bilgisayarları’’ düşüncesi ile 20 yıldan fazla bir süredir bu alanda pek çok çalışma yapıldı.

Uzun zamandır bu konu zerinde çalışan Manchester Üniversitesi’ndeki Profesör Ross D. King ile ekibi, tüm çalışmaların sonucunda yeni bir DNA tabanlı bilgisayar üretmeyi başardığını açıkladı.

Üniversite araştırmacılarının üretmiş olduğu bu DNA moleküllerini kullanan bilgisayarın en önemli özelliği kopyalayıp aynı zamanda milyarlarca işlemi bir anda yapma imkanının olması. Günümüzde bilgisayarlar milyarlarca işlemi peş peşe yapabiliyor fakat DNA’nın kopyalanma özelliğinden faydalanan bu yeni DNA bilgisayarı milyarlarca kopya haline gelebiliyor ve tüm bu işlemleri de aynı anda çok kısa bir sürede gerçekleştirebiliyor.
Bu yeni bilgisayar tüm bu özellikleri sayesinde geleceğin teknolojisi olan kuantum bilgisayarlarının bile çok ötesinde bir performans gösteriyor.

BİR CEVAP BIRAK