Ana sayfa Diğer En Doğru Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır

En Doğru Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır

215
0

Tek Referans Kredi Notu

Çeşitli ihtiyaçlarını karşılama adına bankaların kullanan vatandaşlarımızın en büyü referansı şüphesiz banka kredi notudur. Kredi notu, bir banka müşterisinin tüm finansal kayıtlarının tutulmak suretiyle her birinden ortaya çıkan notun göstergesidir. Bankalar müşterilerinin talepleri doğrultusunda hareket ederken, talepte bulunan kişilere olumlu veya olumsuz yanıt vermelerini yalnızca bu kredi notuna bakmak suretiyle gerçekleştirirler. Kredi notu kayıtlarına bağlı olarak kişinin mevcut kredi aralığı şu şekilde sıralanmaktadır. Kredi notu aralığı 1-699 arasında olanlar en riskli, 700-1099 arası orta riskli, 1100-1499 arası az riskli, 1500-1699 arası iyi ve 1700-1900 arası çok iyi müşteri grubunda değerlendirilir. Bankalar ihtiyaçlarına yönelik taleplerde bulunan müşterilerine verecekleri cevapları bu kredi aralıklarına bakmak suretiyle verirler.

Yapı Kredi Bankası İnternet Bankacılığı Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Banka kredi notları hesaplanırken belirli kriterler dikkate alınmaktadır. Hesaplama sırasında dikkate alınan kriterler; kredi ödeme düzeni, mevcut kredi borç durumu, talep edilen yeni krediler, kredi kullanma yoğunluğu ve diğer faktörler olarak sınıflandırılmıştır. Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığı faktörü kredi notunu %35 etkilemektedir. Bu bakımdan var olan kredi ve kredi kartlarının borçlarını gününde ödemeye özen göstermek gerekmektedir. Kişinin mevcut borç durumuysa kredi notuna %35 etki ederken bu kriter kişinin tüm borçlarını dikkate almaktadır. Yeni ürün alımı da kredi notunu %11 gibi bir oranda etkilemektedir. Burada dikkat edilmesi gereken var olan kredi ve kredi kartlarının yanına herhangi bir yeni ürün almamak gerekir. Kişinin kredi kullanım yoğunluğuysa %10 kredi notuna etki eder. Diğer faktörler olarak bilinen ve birçok kişinin yorum getiremediği değerlendirmeyse %9 gibi bir etkiyle kredi notun belirlenmesinde kullanılır.

Kredi Notum Çok Düşük Kredi Risk Raporu Puanı Kaç Olmalı ?

Kredi Notu Nereden Öğrenilir

Finansal işlemlerinin getirilerini takip etmek isteyen bireyler banka kredi notu öğrenme işlemi için Findeks platformunu kullanabilirler. Kredi Kayıt Bürosu ve birkaç bankanın öncülüğünde kullanılan online platform sayesinde mevcut kredi notunuzu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Findeks platformuna girmek suretiyle ekranda yer alan “T.C. Kimlik Numarası ve Cep Telefonu” bilgilerini girmek suretiyle kredi notunuzu birkaç dakika içerisinde SMS yoluyla öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Düşük Olup Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Bu yazı; Bankakredinotu.net sitesinde yer alan bilgilerden ve görsellerden derlenerek hazırlanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK