Ana sayfa Sosyal Medya Facebook İntiharların Önüne Geçiyor

Facebook İntiharların Önüne Geçiyor

334
0

Dünyanın dev sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Facebook intihar edenleri yapay zekayı da arkasına alarak engellemek için kolları sıvadı.

Yapılan istatistiklere göre hemen hemen her 40 saniyede bir intihar olayı yaşanıyor ve facebook bunun 15 ile 29 yaşları arasında olduğunun altını çiziyor. Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanlar intiharların önüne geçebilmenin en önemli unsurunun o kişilere önem vermek olduğunu söylüyorlar. Bu sebeple Facebook’ta bu konu üzerinde duruyor ve yeni intihar önleme araçları hakkında araştırma yapıyor.

Bu çalışmalardan yola çıkarak Facebook hem sosyal ağ içinde hem de dışında güvenli bir topluluk oluşması için yen intihar önleme araçlarını geliştirmekte. Facebook paylaşımlarından intihar eğilimi olan kullanıcılarını onlara destek sağlayabilecek kişilere bağlayacak ve bu kaynaklar sürekli güncellenecek.

Böylece sosyal paylaşım sitesinde intihar edeceğini bildirmiş ya da ima etmiş kişilerin gönderileri hemen yapay zeka ile incelemeye alınacak ve Facebook da söz konusu kişinin arkadaş listesindekilere daha belirgin olan seçenekler sunacak.

Tüm bunların yanında sosyal paylaşım sitesi Facebook, bu yeni gönderi tanımlama aracının incelenen gönderinin intihar düşüncesi içerip içermediğini tespit edeceğini de söylüyor.

Eğer Facebook’un belirlediği gönderiler o kişinin arkadaşları tarafından bildirilmemiş bile olsa ekip hemen kontrol edecek ve söz konusu kişiye destek önerilerinde bulunulacak.

BİR CEVAP BIRAK