Ana sayfa Bilgisayar Google Arama Sonuçlarında Haberler Sekmesi Kaldırılıyor

Google Arama Sonuçlarında Haberler Sekmesi Kaldırılıyor

359
0

Dünya’nın en yaygın arama motoru olan Google masaüstü arama sonuçlarından haberleri kaldıracağını duyurdu. Bu kararı almaya iten sebep ise hızlı bir şekilde yayılan sahte haberler.

Yalan haberlere karşı mücadele

Google haberler sekmesi web site yöneticileri ve kullanıcıları tarafından gün içerisinde yoğun bir şekilde ziyaret ediliyor. Ancak bu sekme altında yer alan haberlerin hepsi doğru olmuyor. İnsanların sahte haberlere inanmaması adına çalışma başlatan Google bu kapsamda geniş çaplı bir revizyona gidebilir.

Google Adsense sayesinde gelir sağlamak isteyen pek çok haber sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerde yayımlanan sahte veya spekülasyon yaratacak haberler bulunmaktadır. Özellikle herhangi bir ülkede yapılacak seçim öncesinde veya sonrasında yapılan haberler bir anda gündeme düşebilir. Bu haberlerin doğruluğu ise her zaman tartışmaya açıktır.

Haberler daha arkada yer alacak

İnternet kullanıcılarının kısa sürede yayılan yanlış haberlere inanmaması adına Google, bu tarz haber yayını yapan siteleri arka plana atacak. Haberler sekmesinin de kaldırılmasıyla bu işe son noktayı koymayı hedefliyor.

Yapılmak istenen bu değişikliğin ne denli etkili olacağı bilinmese de bu tarz siteler üzerinden kazanç sağlamak isteyen yöneticileri ise zarara uğratacak.

BİR CEVAP BIRAK