Ana sayfa Güncel Google’dan Büyük Servet

Google’dan Büyük Servet

337
0

Dünya’da en fazla kullanılan arama motoru olan Google varsayılan arama moturu olarak kalabilmek için Apple’a 3 Milyar Dolar ödedi. Bu anlaşma ille birlikte Apple ürünlerinde varsayılan arama motoru Google oldu.

Google Liderlik Koltuğunu Sevdi

Hiç şüphesiz lider olabilmektense lider kalabilmek oldukça önemlidir. Google, internet aramalarında uzun yıllardır lider olarak devam etmektedir. Ancak yerini perçinleştirmek adına bazı hamleler yapması da gerekiyor. Bu yolda herhangi bir şekilde aksamadan yoluna devam edebilmekte onlar için kimi zaman yüksek tutarlarda yatırıma itiyor.

Google sadece arama motoru olarak para kazanmamakta. Ek olarak reklam gelirlerinden de büyük ölçüde karlar elde ediyor. Toplam gelirinin yüzde 88’ini oluşturan bu gelir 79.38 milyar dolar seviyesinde. Mobil aramalarda ise yüzde 99 oranında Google ezici bir üstünlük kurmuş durumda.

Arama motoru olmasının yanı sıra çok büyük bir reklam şirketine özelliği de bulunmakta. En büyük rakibi Facebook’un üç katına ulaşan Google, dijital reklam sektöründeki toplam gelirin beşte birine hakim pozisyonda. Bu oran 2012 yılına gelindiğinde sadece 10,6 idi. 5 yıllık kısa bir sürede bu patlamayı yapması oldukça başarılı. Ayrıca bu başarı ilerleyen yıllar içinde katlanarak devam edebilme ihtimalini doğurdu. Apple’a yaptığı yatırımla en yakınındaki rakipleriyle arayı açmak adına doğru bir hamle yaptı diyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK