Ana sayfa Bilgisayar HP İZİNSİZ PROGRAM MI YÜKLÜYOR?

HP İZİNSİZ PROGRAM MI YÜKLÜYOR?

579
1

 

HP laptop kullanan insanlar, en son yapılan yazılım güncellemesi ile birlikte cihazlarının performansında ciddi bir düşüş gözlemlediler. Bunun nedenini araştıranlar, HP’nin güncelleme ile birlikte bir izin alınmadan HP Touchpoint Manager ve HP Touchpoint Analytics Client arka plan programlarını yüklediğini fark ettiler.

HP Touchpoint Manager Nedir?

HP Touchpoint Manager, firmalar için özel olarak tasarlanmış bir cihaz yönetim servisidir. Bu uygulama yöneticilerin gerekli görmesi halinde aygıtı bulmasına, kilitlemesine, temizlemesine ya da istatistiklerini toplamasına yardımcı olur. Daha sonra HP, servisi DaaS’a dahil etmişti. Bu işlemden sonra artık HP Touchpoint Manager artık tek başına hizmet veremiyor.

HP Touchpoint Analytics Client Nedir?

HP Touchpoint Analytics Client ise HP Touchpoint’in analitik servisi tarafından kullanılan telemetri verilerini toplamaktadır. Bu veriler her gün düzenli olarak toplanır ve HP’nin lisanslı bulut tabanlı DaaS servisine gönderilir. DaaS servisinin standart, gelişmiş ve premium gibi ücretli paketleri de bulunuyor.

Asıl sorulması gereken soru, normal bir HP kullanıcısının neden HP Touchpoint Manager ve HP Touchpoint Analytics Client programlarına sahip olduğudur. İzin alınmaması ayrı bir sorun teşkil ediyor ancak aslında bu iki program da bireysel kullanıcılara yönelik hizmetler sunmuyor.

Özellikle HP Touchpoint Analytics Client, laptopda ciddi performans düşüşlerine neden olur. Bir Reddit kullanıcısının söylediğine göre HP Touchpoint Analytics Client, işlemci kapasitesinin %95-98’ini kullanmaktadır. Bu iki servis de arka plan programı olmasından dolay başlat menüsünde görünmez.

Bu Programlar Nasıl Silinir?

Bir HP kullanıcısıysanız ve HP Touchpoint Manager ile HP Touchpoint Analytics Client programlarını kolay bir şekilde kaldırabilirsiniz. Şu adımları takip etmeniz yeterli; Ayarlar>Uygulamalar>Uygulamalar ve Özellikler’den servisleri bulup kaldırmak.

1 YORUM

  1. günümüzün en büyük sorunlarının başında kullanıcı verilerinin gizliliği geliyor ancak ne yazık ki bir çok büyük firma bunu suistimal ederek kullanıcılarının bilgilerini toplayabilmek için çeşitli yasal olmayan yollar izliyor.

BİR CEVAP BIRAK