Ana sayfa İnternet İnternetin Çökme Nedeni Ortaya Çıktı

İnternetin Çökme Nedeni Ortaya Çıktı

372
0

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen internetin geçtiğimiz günlerde önemli bir bölümünde yaşanan çökme sonucu zorda kalan bir çok insan oldu. Bu sorunun nedeni merak edilirken cevap Amazon’dan geldi.

Amazon Web Services üzerinde yaşanmış olan bu arıza nedeni ile internetin büyük bir kısmına erişmek mümkün olmadı. Yaşanan bu sorunun Amazon’un Amerika Birleşik Devletleri’ de bulunan S3 sunucularında yaşandığı öğrenildi fakat nedeni hakkında net bir açıklama yapılmamıştı. Daha sonra Amazon bu sorun hakkında bir açıklama yaptı.

Amazon’un yapmış olduğu açıklamasına göre S3 sunucularında yaşanmış olan bir yavaşlık üzerine, çalışanlardan bir grup sunucuyu çevrimdışı hale getirmek suretiyle sorunu onarmak istemiş. Fakat bu esnada yanlış yazılan bir komut yüzünden istenilenden çok daha fazla sunucu devreden çıkmış. Bu hata nedeni ile de US-EAST-1 bölgesinde bulunan tüm S3 nesneleri için gerekli olan iki alt sistem de, devre dışı kalmış. Bu yüzden sorunun düzeltilmesi daha uzun sürmüş.

Yaşanan bu sorundan dolayı Amazon yetkileri özür diledi. Ayrıca Amazon, yaşanan bu sorunun tekrarlanmaması için birkaç değişiklik de yaptığını vurguladı. Firma yetkilileri yapmış olduğu açıklamada bazı sorunlarda kapasitenin bir kısmının kaldırıldığını ama aracın birden fazla kapasiteyi de kaldırabildiğini bu yüzden böyle sorunlar yaşandığını söylerken, yapılan değişiklik ile bundan sonra kapasitenin daha yavaş kaldırılacağını ve koydukları minimum kapasiteyi kaldırmayı engelleyen güvenlik önlemi aldıklarını belirtti.

BİR CEVAP BIRAK