Ana sayfa Güncel Patlamayan Gübre Yapıldı

Patlamayan Gübre Yapıldı

369
2

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsa Karaman 3 senedir yaptığı çalışmalar sonunda solucan gübresi ve amonyum nitrat içerikli gübreden patlamayan gübre yapmayı başardı. Onu bu çalışmaya iten sebep ise amonyum nitratın teröristler tarafından kullanılmasıydı.

Çok sayıda deneme yapan Karaman sonunda en mükemmeli yakalamayı başardı. Yaptığı açıklamada teröristler tarafından amonyum nitratın kullanılması köyde tarımla uğraşan insanları buna ulaşamadıkları söyledi. Bu yüzden halkın amonyum nitratın yerini tutabilecek bir maddeye ihtiyacı olduklarını düşündük. Solucan gübresinin toz formülü ile amonyum nitratı kombin ettik. Hem etkili olması hem de herhangi bir şekilde patlamayan bir formüle sahip olması gerekiyordu. Yaptığımız çalışmalarda da olumlu sonuçlar aldık. En kısa süre içerisinde de patlamayan gübre için patent başvurusunda bulanacağını sözlerine ekledi.

2 YORUMLAR

  1. bence çok doğru bir çalışma olmuş. patlayıcı olabilen bir madde yiyeceklerin yapısına işliyor. bu durumda bizde patlayıcı yani bomba yemiş oluyoruz. hastalıkların artmasını bu tür kullanılan sağlıksız ürünlerden kaynaklandığını düşünüyorum. olabildiğince nitrat tan kaçınılmalı

BİR CEVAP BIRAK