Ana sayfa Bilgisayar R Programlama Dili Nedir ?

R Programlama Dili Nedir ?

448
0

R istatistiksel hesaplama ve grafikleri için kullanılan bir bilgisayar programı olup aynı zamanda programlama dilidir. Özellikle üniversitede “İstatistik ve Olasılık” dersi alan öğrencilerin ödev veya projelerinde sıkça karşılaştığı bir programlama dilidir. R, Matlab programlama diline oldukça benzerdir.

İçerisinde ne tarz fonksiyonlar bulunmaktadır ?

R programlama dili içerisinde yüzlerce matematik fonksiyonunu bulundurmaktadır. Ancak bu fonksiyonları kullanabilmek adına öncesinde tanımladığınız bir küme veya uzantısı .csv olan excell dosyalarını programa tanımlamanız gerekmektedir. Bir önceki cümlede belirtilen formatta gerekli dosyaları programa tanımladıktan sonra içerisinde yalnızca nümerik değerlerin bulunduğu kümenin veya dosyanın ortalama, standart sapma, varyans ve daha birçok istatistiksel verisini kolayca bulmanızı sağlayacaktır.

Grafikler

Fonksiyonlar dışında R programlama dilinin bize sunduğu bir diğer avantaj ise grafikler. Gerekli formatta tanımlanan küme veya dosyanın grafiklerini bastırmanız mümkün. Grafik çeşitleri ise; nokta, kutu, sütün, çizgi, pasta .vs Bu grafikler sayesinde kümeniz hakkında rahatlıkla yorumlar yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK