Ana sayfa Oyun Steam’dan Bu Yaza Damga Vuran Ban Atağı!

Steam’dan Bu Yaza Damga Vuran Ban Atağı!

327
0

Dünyanın en büyük oyun platformu Steam, geçtiğimiz günlerde skandal niteliği taşıyan bir adım attı ve 40.000 kullanıcısına VAC yasaklaması verdi. 

Counter Strike Global Offensive, DOTA, Team Fortress 2 gibi oyunlarda VAC olarak nitelendirilen resmi sunucu yasağı getiren Steam, oyunda hile kullanan ve kurallara uymayan kullanıcılarına genellikle bu yasaklamayı vermekteydi. Şu ana kadar yüzbinlerce kişinin bu şekilde bir yasaklama ile karşılaştığı sistemde en büyük yasak dalgası ise geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

5 Temmuz yani Steam Yaz İndirimlerinin bitmesinin hemen ardından toplamda 40.000 kullanıcıyı banladı. Bu kullanıcıların ise hemen hemen hepsi CS:GO oyunundan uzaklaştırıldı. Hile ve türevi yasaklı yazılımlar kullanan üyelerin yanı sıra neden banlandığını dahi anlamayan oyuncular da bulunuyor. Şu an için konuyla ilgili net bir açıklama yapılmasa da DoT Esports tarafından yapılan açıklamada 40.000’lik yasaklama ile bu dalganın tüm zamanların en şiddetli yasaklama atağı olduğu söyleniyor.

Peki Steam Niye Yaz İndiriminin Bitmesini Bekledi?

Bu durum aslında tamamen kazanç stratejisiydi. Yaz İndirim’i ile oyunu satın alan veya daha önceden satın almış olan kullanıcılardan hile kullananlar ve böylece yasaklanacaklar anlık değil de bir havuza toplatılarak bekletildi. Çünkü Yaz İndirim’i sırasında resmi sunuculardan ilişkileri kopartılırsa tekrardan alabilirler ve indirimden dolayı ucuz fiyattan oyuna sahip olabilirlerdi. Bunu engellemek isteyen Valve, aldığı karar ile indirim sürecince hiçbir engelleme, VAC işlemi uygulamadı ve hepsini tek bir seferde indirimin bitmesi ile yaptı.

BİR CEVAP BIRAK