Ana sayfa İnternet Video Reklam Modeli

Video Reklam Modeli

150
1

Google AdWords üzerinde son dönemde daha popüler bir seçenek haline gelen video reklam modeli, doğru hedef kitleye ulaşmak isteyen kişilerin tercih edebileceği bir alternatiftir. TV yayınlarının yerini Youtube gibi video mecralarının almaya başladığı bu dönemde, online marketing türlerinin videolara da sirayet etmesi kaçınılmaz olmuştur.

Video Reklam Nedir?

Kelime yapısına baktığınızda videoya çekilen bir reklam olarak algılansa da aslında yayınlanan bir videoya entegre olan reklam demek, tanımlama açısından daha doğru olacaktır.

  • Video reklam, etkilemek istenilen hedef kitleye çok daha etkin bir biçimde ulaşılmasını sağlar.
  • Hedef kitle, en azından belirli bir süreliğine, reklamı görsel ve işitsel olarak tecrübe eder ve marka bilinirliği sağlanmış olur.

Nasıl Olmalıdır: Video reklam hazırlanırken, verilmek istenen mesaj ya da ürün bilgisinin zamanlaması çok önemlidir. Nowaffiliates, özel destek uygulaması sayesinde uzman kişilerle irtibat kurarak en doğru adımı atmanıza yardımcı olur.

Video reklam, ses ve görüntü kalitesi bakımından da günümüz koşullarına uygun olmalıdır. Bu hem reklamın izlenebilirliğini artırır hem de marka değerini yükseltir.

Video Reklam Biçimleri Nelerdir?

AdWords, reklam veren kişi ya da şirketlerin birkaç farklı şekilde gösterim yapabileceği yöntemler barındırır.

TrueView Reklamlar: Discovery ve yayın içi olmak üzere iki farklı türü bulunan bu reklamlar, anlık takip etme olanağı sunar ve sadece yayınlanan videoyu görüp iletişime geçenler için para ödediğiniz reklam türlerinden oluşur.

  • Doğrudan hedef kitleye yönelik olarak yayınlanan bu reklamlar, izleyen kişilerin ilgi alanlarına girdiği için ödediğiniz ücretin boşa gitmesi gibi bir durum söz konusu değildir.
  • Bu tür reklamların içeriği Youtube bünyesinde barınmalıdır. Buradan direk olarak izleyiciyle buluşur ya da görüntülü reklam ağında olan kullanıcıların içeriklerine dahil olur.
  • Yayın içi Truview reklamlar, videonun başlangıcında ya da ortasında yer alabilir ve izleyiciye beş saniye sonra reklamı atlama opsiyonu sunulur.
  • Video eğer 30 saniyeden kısaysa tamamı izlendiğinde, uzunsa da 30 saniyelik kısmı izlendiğinde etkileşim haline girilmiş demektir ve ücrete tabi olur.
  • Discovery türündeki Truview reklamlar ise kullanıcıların ana sayfalarında ve Youtube aramalarında izleyiciye çıkar.

Bumper Reklamlar: Uzunluğu altı saniye olan videolardan oluşan bu reklam tipi, özellikle marka tanıtımı ve akılda kalıcılık hedefi olanlar için birebirdir. İçeriğin başında gösterilir ve kullanıcı bu videoları atlayamaz.

Bumper reklamlarda ücretlendirme, ulaşılan kullanıcı sayısına göre hesaplanır. Kısa oldukları için her kullanıcı etkileşime girmiş kabul edilir. CPM modelinde olduğu gibi 1000 gösterim için belirlenen ücretler baz alınır. Gösterim ise Youtube ve ağ içinde yer alan diğer platformlarda sağlanır.

Video reklam modeli konusunda aklınıza takılan sorular ve detaylı bilgi için Nowaffiliates üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

 

 

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK