Ana sayfa Diğer Youtube Silah Videolarına Engel Getiriyor

Youtube Silah Videolarına Engel Getiriyor

334
1

Geçtiğimiz haftalarda Las Vegas’ta yaşanan saldırının ardından Youtube yarı otomatik özelliğe sahip olan silahların tam otomatik silahlara benzer bir hızda atış yapmasını sağlayan eğitim videolarına engel getirme kararı aldı.

1 Ekim gecesinde yaşanan saldırı da 58 kişi hayatını kaybetmiş ve 500 den fazla kişi yaralanmıştı. Saldırıyı gerçekleştiren saldırganın kullandığı 23 adet yarı otomatik özelliğine sahip tüfeklerin 12 tanesinde bumb stock kullanıldığının belirlenmesi sonunda, ülkede genelinde bunun kullanılması eleştirilmeye başlandı. Dipçik kısmına yerleştirilen bu parça sayesinde yarı otomatik silahlar tam otomatik bir şekilde kullanılma imkanı sağlıyor. Bu sayede çok kısa bir sürede oldukça fazla mermi atma imkanına sahip oluyor.

Yukarıda belirtilen durumun üzerine Youtube’da kendi bünyesinde yer alan videolara engel getirme kararı aldı. Konsept olarak silahları dönüştürme yönelik olan videoları içeride tutmamaya başlayacak. Bu tarzda oldukça fazla videoya sahip olan Youtube bu hamlesiyle bu tatsız olayın tekrarlanmasına engel olmaya çalışacak. Ek olarak “Evdeki malzemelerle kendi bump stock’unuzu yapın” temalı videolarda Youtube’da bulunmakta. Videoların kaldırılması her ne kadar uzun olacaksa da böyle bir girişimde bulunması toplumsal hassasiyete ne kadar önem verdiğinin göstergesidir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK